Danas je apsolutno jasno da se svijet mora okrenuti zelenoj energiji. Europa razmišlja o vrlo odlučnim mjerama
Plan Europske unije je do 2025. udvostručiti količinu električne energije dobivene solarnim elektranama
FOTO: CANVA
U SURADNJI S ENEGIJOM NATURALIS19. 07. 2022.338 PREPORUKA
VIŠE na Telegram.hr
Briga o okolišu i utjecaj klimatskih promjena još su i prije rata bila jedna od najaktualnijih pitanja današnjice. Europa je, potaknuta i krizom energenata, počela ubrzano uvoditi sve strože promjene u funkcioniranje svojih zemalja.
To su prije svega zakoni i legislative kojima se u prvom redu želi što prije prijeći na zelene izvore energije, ali i postati neovisni o energentima poput ruskog plina.
Udvostručiti količinu solarne energije
Glavni način za postizanje tih planova je korištenje solarne energije, kako stoji u Strategiji Europske unije za solarnu energiju koja je prije nekoliko mjeseci završila proces javnog savjetovanja.
Prema dokumentu je plan do 2025. godine udvostručiti količinu električne energije dobivene solarnim elektranama u zemljama članicama.
Zelenom tranzicijom zamijeniti plin
Uz to se dodatnim kapacitetima, odnosno panelima koji crpe sunčevu snagu, želi u roku od pet godina zamijeniti potrošnju od devet milijardi kubičnih metara prirodnog plina godišnje.
Plan obuhvaća i niz smjernica kojima bi se trebao pojednostavniti proces dobivanja dozvola za ugradnju solarne elektrane, a to bi se, između ostalog, postiglo donošenjem novih zakona.
Povećati kapacitete za grijanje
Trenutačno sunčeva energija pokriva samo 1,5 posto potreba za grijanjem u Europi, a strategijom bi se to u narednih nekoliko godina trebalo minimalno utrostručiti.
Nadalje, jedan od brojnih benefita ugradnje solarne elektrane su i manji računi za struju. A koliko biste vi i vaše kućanstvo mogli uštedjeti, možete sami izračunati u kalkulatoru kojeg je izradila tvrtka Energia Naturalis.
KALKULATOR UŠTEDA S PRIMJENOM SOLARNIH PANELA
Štednja i čuvanje okoliša
Europa želi osvijestiti o benefitima solarne energije kojih je, uz neovisnost o ruskim fosilnim gorivima, nebrojeno. Održivi izvori energije smanjuju ugljični otisak, odnosno zagađenje, čuvaju okoliš i dugoročno su isplativiji za svaki džep.
Zelenom tranzicijom bi se otvorilo nekoliko milijuna novih radnih mjesta, posebice u industriji koja ima gro potencijala za korištenje solara u poslovanju, od pokretanja i održavanja pogona te otpornosti poslovanja do podizanja standarda i kvalitete proizvoda.
Prenamjena zemljišta
Potencirat će se i prenamjena zemljišta popust starih industrijskih ili rudarskih površina u prostore za izgradnju solarnih elektrana.
Osim toga, navodi se i niz inovativnih rješenja, na primjeru drugih zemalja, kako iskoristiti razne površine za solarne panele.
Solarne ploče na bukobranima
Primjerice, Japan i Kina već imaju plutajuća fotonaponska rješenja za proizvodnju solarne energije na površini mora, a Nizozemska je panele ugradila čak i u pojedine biciklističke staze.
Ondje je uz to u tijeku i pilot projekt postavljanja solarnih ploča na bukobrane na autocestama. Prema procjenama Europske komisije, kada bi taj projekt zaživio u cijelom sustavu zvučnih barijera u Nizozemskoj, dobili bi dovoljnu količinu struje za 250.000 kućanstava.
Inicijativa za solarne krovove
Poklapa se to sve i s planom kojeg je Bruxelles nedavno najavio – Europskom inicijativom za solarne krovove, a njome bi solarni paneli postali obvezni dio svih novih zgrada Europske unije.
Bez obzira na to razmišljate li o investiranju u zelenu energiju, već danas možete značajno umanjiti svoje račune. Evo i kako.
SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU
‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete zamijenite stari konvencionalni bojler za novi
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programirani termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje s novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije
VIŠE na Telegram.hr