Svatko može biti na korak do energetskog siromaštva. Kako to ublažiti i spriječiti

VIŠE na zgradonacelnik.hr

Pojam energetskog siromaštva često nekako prolazi ispod radara, a to je nešto što se tiče zapravo svih nas, pogotovo sada kada cijene energenata rastu jer je neizvjesno kada će se taj rast usporiti ili zaustaviti. Iz tog razloga smo uz pomoć DOOR-a (Društvo za oblikovanje održivog razvoja), koji je partner projekta Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo – zajedno! iznijeli najvažnije definicije, pojmove i statističke podatke vezane za energetsko siromaštvo u Hrvatskoj. 

Što je energetsko siromaštvo

U različitim dokumentima Europske unije za energetsko siromaštvo se najčešće koristi definicija prema kojoj se kućanstvo može opisati kao kućanstvo u riziku od energetskog siromaštva ako troškovi za energiju predstavljaju više od 10 posto prihoda kućanstva. U Hrvatskoj još uvijek ne postoji jedinstvena i prihvaćena definicija energetskog siromaštva.

Energetsko siromaštvo se najčešće opisuje kao kombinacija nekoliko faktora:

Energetsko siromaštvo je, stoga, kompleksni problem koji zahtijeva interdisciplinarni pristup različitih sektora:

  • energetike
  • sustava socijalne skrbi
  • zdravstvenog sustava

Tko su ugroženi kupci

Zakon o energiji (Narodne novine, broj: 120/12, 14/14, 102/15, 68/18) prepoznaje kućanstava kod koje postoji veća vjerojatnost pojave energetskog siromaštva kao kategoriju ‘ugroženog kupca’ te tu kategoriju definira kao ‘kupac energije iz kategorije kućanstvo koji, zbog svog socijalnog položaja i/ili zbog zdravstvenog stanja, ima pravo na isporuku energije po posebnim uvjetima’.

U Zakonu je također definiran status ‘ugroženog kupca’ koji može imati krajnji kupac iz kategorije kućanstva koji se opskrbljuje kroz obveznu javnu uslugu u okviru univerzalne usluge i/ili obveznu javnu uslugu opskrbe plinom i/ili uslugu opskrbe toplinskom energijom tarifnih kupaca, ako u kućanstvu takvog kupca žive osobe:

  • kojima su tijela nadležna za socijalna pitanja utvrdila stanje ugroženog socijalnog statusa i potrebu za tim oblikom socijalne pomoći
  • kojima je utvrđen određeni stupanj invaliditeta, osobe s posebnim potrebama ili osobe lošeg zdravstvenog stanja kod kojih može nastupiti ugroženost života ili zdravlja zbog ograničenja ili obustave opskrbe energijom

U Zakonu također stoji da ‘krajnji kupci iz kategorije kućanstva koji ispunjavaju uvjete siromaštva propisane posebnim propisima imaju pravo na socijalni minimum potrošnje energije određene uvjetima opskrbe u stanu ili kući u kojoj žive, brojnosti obitelji, zdravstvenim stanjem članova obitelji i ekonomskom statusu obitelji.’

Prema Zakonu o energiji, kriterije za ugrožene kupce određuje Uredba o kriterijima za stjecanje statusa ugroženih kupaca energije iz umreženih sustava (Narodne novine, broj: 95/2015) prema kojoj status ugroženog kupca može imati krajnji kupac na umreženom sustavu iz kategorije kućanstva pod uvjetom da je:

  • korisnik zajamčene minimalne naknade
  • član kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade
  • korisnik osobne invalidnine
  • živi u kućanstvu s korisnikom osobne invalidnine

Uz to, Uredba naglašava da opskrbljivač krajnjeg kupca u kategoriji kućanstva, prije davanja naloga za isključenje, mora provjeriti trenutno stanje ugroženosti kupca u nadležnome centru za socijalnu skrb i o tome obavijestiti operatera sustava na koji je taj kupac priključen.

Što utječe na energetsko siromaštvo

Uzroci energetskog siromaštva su

  • rast cijena energije, uključujući i upotrebu relativno skupih energenata
  • pad prihoda i osobno siromaštvo
  • te degradacija stambenog fonda (loša energetska učinkovitost) koji se ne obnavlja u onoj mjeri u kojoj bi mogao ili trebao

Sve navedeno čini začarani krug uzorka i posljedica:

  • energetski neučinkovita građevina
  • niska razina prihoda, odnosno osobno siromaštvo
  • isključenja iz opskrbne mreže
  • gubitak doma uslijed nepodmirivanja troškova (stambeni kredit, režijski troškovi…)
  • narušeno fizičko i mentalno zdravlje te kvaliteta života
  • društvena marginaliziranost i izolacija
  • drugi relevantni učinci (nizak stupanj obrazovanja, nezaposlenost…)

Do sada je u Hrvatskoj utvrđena skupina kućanstava kod koje postoji veća vjerojatnost pojave energetskog siromaštva, a to su:

  • socijalno ugrožena kućanstva
  • kućanstva sa samohranim roditeljima
  • kućanstva u kojima žive umirovljenici
  • osobe kojima je utvrđen određeni stupanj invaliditeta
  • osobe s posebnim potrebama ili osobe lošeg zdravstvenog stanja i sl.

Dijelovi Hrvatske koji su energetski najsiromašniji

Kućanstva na kontinentu su u većem riziku od siromaštva u odnosu na Jadransku Hrvatsku, a prema analiziranim stopama rizika prema aktivnosti i dobi, najrizičnije kategorije su nezaposleni i osobe starije od 65 godina.

U sklopu UNIFY projekta izrađeno je izvješće ‘Analiza energetskog siromaštva u Hrvatskoj’ u kojem se stavio naglasak na nedostatak sustavnog mjerenja i praćenja energetskog siromaštva na nacionalnoj razini.

DOOR trenutno provodi tri projekta u području energetskog siromaštva (POWERPOOR, ENPOR i EmpowerMed) u kojem će, među ostalim aktivnostima, provesti i anketni upitnik namijenjen ispitivanju energetskog siromaštva na nacionalnoj razini. Primjenom anketnog upitnika o energetskom siromaštvu, kojeg su razvili DOOR i njihovi vanjski suradnici, dobili bi se reprezentativni i znanstveno utemeljeni pregledi opsega i intenziteta brojnih aspekata energetskog siromaštva na administrativnim područjima ZagrebaKriževaca Zadarske županije, što bi doprinijelo razvoju metodologije za praćenje energetskog siromaštva na nacionalnoj razini. Time bi se, između ostalog, doprinijelo ublažavanju energetskog siromaštva u Republici Hrvatskoj i ispunjavanju međunarodnih obaveza, te smanjile negativne društvene posljedice očekivanog porasta cijena energenata.

Kako prepoznati da je netko u riziku od energetskog siromaštva

Svaki pristup drugačije identificira energetski siromašne što naglašava političke implikacije metričkog dizajna. Drugačije razumijevanje o tome tko su energetski siromašni i zašto su siromašni dovest će do različitih političkih odluka. Stoga kao cjelovito rješenje potrebno je izraditi nacionalni Program borbe protiv energetskog siromaštva koji će sadržavati nacionalne kriterije za energetsko siromaštvo i sustav praćenja energetskog siromaštva.

VIŠE na zgradonacelnik.hr

Leave a Comment